Amphenol Piher Sensing Systems PC16SH-10IP06-473A2020-TA
Part No.:
PC16SH-10IP06-473A2020-TA
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
PC16SH-10IP06-473A2020-TA.pdf
Description:
POT 47K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Shipping
PC16SH-10IP06-473A2020-TA Specifications
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Series:
PC-16
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
47k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
Side Adjustment
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Rotation:
300°
Resistive Material:
Carbon
Termination Style:
PC Pins
Actuator Type:
Knurled
Actuator Length:
1.772" (45.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)