Amphenol Piher Sensing Systems PC16SH-07IP04-472A2020-TA
Part No.:
PC16SH-07IP04-472A2020-TA
Datasheet:
PC16SH-07IP04-472A2020-TA.pdf
Description:
POT 4.7K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Shipping
PC16SH-07IP04-472A2020-TA Specifications
Resistance (Ohms):
4.7k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Termination Style:
PC Pins
Actuator Length:
1.772" (45.00mm)
Actuator Diameter:
0.157" (4.00mm)