Panduit Corp PC14C13BL10
Part No.:
PC14C13BL10
Manufacturer:
Panduit Corp
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Package:
Datasheet:
PC14C13BL10.pdf
Description:
CORD 18AWG IEC 320-C14 - C13 10'
Shipping
PC14C13BL10 Specifications
Manufacturer:
Panduit Corp
Product Status:
Obsolete
Style:
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:
IEC 320-C14
2nd Connector:
IEC 320-C13
Number of Conductors:
3
Cord Type:
H05VV-F3G1.0, SJTW
Wire Gauge:
18 AWG
Shielding:
Length:
10.00' (3.05m)
Approval Agency Marking:
CE, cUL, UL
Approved Countries:
Canada, Europe, United States
Color:
Black
Voltage Rating:
250VAC
Current Rating (Amps):
10A
Operating Temperature:
105°C