ZEUS Battery Products PC1.3-12F1
Part No.:
PC1.3-12F1
Manufacturer:
ZEUS Battery Products
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
PC1.3-12F1.pdf
Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 1.3AH
Shipping
PC1.3-12F1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ZEUS Battery Products
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Battery Chemistry:
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:
Voltage - Rated:
12 V
Capacity:
1.3Ah
Size / Dimension:
3.82" L x 1.77" W x 2.05" H (97.0mm x 45.0mm x 52.0mm)
Termination Style:
Spade, .187" (4.7mm)