KYOCERA AVX PBRC7.37GR50X000
Part No.:
PBRC7.37GR50X000
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Resonators
Package:
2-SMD, Non-Standard
Datasheet:
PBRC7.37GR50X000.pdf
Description:
CERAMIC RES 7.3700MHZ SMD
Shipping
PBRC7.37GR50X000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
PBRC-G, Kyocera
Package/Case:
2-SMD, Non-Standard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Ceramic
Frequency:
7.37 MHz
Frequency Stability:
±0.5%
Frequency Tolerance:
±0.5%
Features:
Capacitance:
Impedance:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.291" L x 0.134" W (7.40mm x 3.40mm)
Height:
0.079" (2.00mm)