KYOCERA AVX PBRC-2.50AR
Part No.:
PBRC-2.50AR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Resonators
Package:
2-SMD, Non-Standard
Datasheet:
PBRC-2.50AR.pdf
Description:
CERAMIC RES 2.5000MHZ SMD
Shipping
PBRC-2.50AR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
PBRC-A, Kyocera
Package/Case:
2-SMD, Non-Standard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Ceramic
Frequency:
2.5 MHz
Frequency Stability:
±0.3%
Frequency Tolerance:
±0.5%
Features:
Capacitance:
Impedance:
200 Ohms
Operating Temperature:
-20°C ~ 80°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.291" L x 0.134" W (7.40mm x 3.40mm)
Height:
0.091" (2.30mm)