TE Connectivity ALCOSWITCH Switches PBES16L3AR
Part No.:
PBES16L3AR
Datasheet:
PBES16L3AR.pdf
Description:
SWITCH ESTOP TWIST RESET 3A 125V
Shipping
PBES16L3AR Specifications
Circuit:
SPST-NC x 2
Switch Function:
On-Off
Features:
Current Rating (Amps):
3A (AC), 220mA (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C
Illumination Voltage (Nominal):
6 VDC