TE Connectivity ALCOSWITCH Switches PBES16L2LR
Part No.:
PBES16L2LR
Datasheet:
PBES16L2LR.pdf
Description:
SWITCH ESTOP TWIST RESET 3A 125V
Shipping
PBES16L2LR Specifications
Circuit:
SPST-NO + SPST-NC
Switch Function:
On-Off, Off-On
Features:
Current Rating (Amps):
3A (AC), 220mA (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C
Illumination Voltage (Nominal):
60 VAC/DC