TE Connectivity ALCOSWITCH Switches PBES16L2KR
Part No.:
PBES16L2KR
Manufacturer:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Category:
Emergency Stop (E-Stop) Switches
Package:
Datasheet:
PBES16L2KR.pdf
Description:
SWITCH ESTOP TWIST RESET 3A 125V
Shipping
PBES16L2KR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
PBES16
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Reset Operation:
Twist
Circuit:
SPST-NO + SPST-NC
Switch Function:
On-Off, Off-On
Features:
Current Rating (Amps):
3A (AC), 220mA (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C
Illumination Voltage (Nominal):
48 VAC/DC