MEAN WELL USA Inc. PB-230-48AD1
Part No.:
PB-230-48AD1
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
Battery Chargers
Package:
Datasheet:
PB-230-48AD1.pdf
Description:
BATT CHARGER ENCLOSED 57.6V 4A
Shipping
PB-230-48AD1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
PB-230
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Battery Chemistry:
Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:
48V
Number of Cells:
1
Voltage - Nominal:
57.6V
Charge Current - Max:
4A
Charge Time:
Voltage - Input:
90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Power - Max:
230W
Size / Dimension:
7.48" L x 3.78" W x 1.93" H (190.0mm x 96.0mm x 49.0mm)