MEAN WELL USA Inc. PB-120N-13P
Part No.:
PB-120N-13P
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
Battery Chargers
Package:
Datasheet:
PB-120N-13P.pdf
Description:
BATT CHRGR OPEN FRAME 13.8V 7.2A
Shipping
PB-120N-13P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
PB-120
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Battery Chemistry:
Lead Acid
Battery Cell Size:
12V
Number of Cells:
1
Voltage - Nominal:
13.8V
Charge Current - Max:
7.2A
Charge Time:
Voltage - Input:
88 ~ 132VAC, 176 ~ 264VAC
Power - Max:
99.36W
Size / Dimension:
5.67" L x 3.54" W x 1.30" H (144.0mm x 90.0mm x 33.0mm)