Pacific Transformer PAM-OT-20-13T
Part No.:
PAM-OT-20-13T
Manufacturer:
Pacific Transformer
Category:
Audio Transformers
Package:
Datasheet:
PAM-OT-20-13T.pdf
Description:
Fender Blackface/Brownface Delux
Shipping
PAM-OT-20-13T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pacific Transformer
Series:
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Turns Ratio - Primary:Secondary:
Impedance - Primary (Ohms):
8kCT
Impedance - Secondary (Ohms):
8
DC Resistance (DCR) - Primary:
DC Resistance (DCR) - Secondary:
Transformer Type:
General Purpose
Frequency Range:
Frequency Response:
Voltage - Isolation:
Insertion Loss:
Return Loss:
Power Level:
20W
Operating Temperature:
Approval Agency:
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.720" L x 2.250" W (69.09mm x 57.15mm)
Height - Seated (Max):
2.280" (57.91mm)