TT Electronics/Power Partners Inc. PAAM150-14
Part No.:
PAAM150-14
Manufacturer:
TT Electronics/Power Partners Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
7-DIP Module
Datasheet:
PAAM150-14.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Shipping
PAAM150-14 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
PAAM150 (150W)
Package/Case:
7-DIP Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
6.25A
Power (Watts):
150 W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:
93.5%
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
4.29" L x 2.30" W x 1.38" H (109.0mm x 58.5mm x 35.0mm)