Visual Communications Company - VCC P81-A12H-CA
Part No.:
P81-A12H-CA
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
P81-A12H-CA.pdf
Description:
PMI LED 0.500" 12V TAB AMBER
Shipping
P81-A12H-CA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
P80
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
LED
Lamp Color:
Amber
Lens Color:
Amber
Lens Transparency:
Clear
Ratings:
Vf (Typ), If (Max)
Voltage:
12V
Current:
27mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.50" (12.70mm)
Lens Size:
15.40mm Dia