Harwin Inc. P70-2200045
Part No.:
P70-2200045
Manufacturer:
Harwin Inc.
Category:
Contacts, Spring Loaded (Pogo Pins), and Pressure
Package:
Datasheet:
P70-2200045.pdf
Description:
CONTACT SPRING LOADED T/H GOLD
Shipping
P70-2200045 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Harwin Inc.
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Contact Type:
Sleeve & Plunger (Pogo Pins)
Mounting Type:
Through Hole
Maximum Working Height:
0.283" (7.20mm)
Recommended Working Height:
0.280" (7.10mm)
Minimum Working Height:
0.252" (6.40mm)
Pad Layout Dimension:
Circular - 0.087" (2.20mm) (TH)
Operating Force - Initial:
Operating Force - Mid Compression:
99.32gf
Plunger Size:
0.035" (0.90mm) Dia