TE Connectivity Potter & Brumfield Relays P40C42A12C1-120
Part No.:
P40C42A12C1-120
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
P40C42A12C1-120.pdf
Description:
RELAY CONTACTOR 3PST 40A 120V
Shipping
P40C42A12C1-120 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
P40
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
120VAC
Contact Form:
3PST-NO (DM) (3 Form X)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Termination Style:
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 65°C
Must Operate Voltage:
102 VAC