TE Connectivity Potter & Brumfield Relays P30P49A13P1-240
Part No.:
P30P49A13P1-240
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
P30P49A13P1-240.pdf
Description:
RELAY CONTACTOR 4PST 30A 240V
Shipping
P30P49A13P1-240 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
P30
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
240VAC
Contact Form:
4PST-NC (DB) (4 Form Y)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Termination Style:
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 65°C
Must Operate Voltage:
177 VAC