TT Electronics/BI P261D-D2BS3A100K
Part No.:
P261D-D2BS3A100K
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
P261D-D2BS3A100K.pdf
Description:
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LOG
Shipping
P261D-D2BS3A100K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Series:
P261
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
100k
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Built in Switch:
Detent
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Logarithmic
Number of Gangs:
2
Adjustment Type:
Side Adjustment
Temperature Coefficient:
Rotation:
295°
Resistive Material:
Conductive Plastic
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter:
0.250" (6.35mm)