TT Electronics/BI P260T-S1AF3CB100K
Part No.:
P260T-S1AF3CB100K
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
P260T-S1AF3CB100K.pdf
Description:
POT 100K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Shipping
P260T-S1AF3CB100K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Series:
P260
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
100k
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Sealed
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
Top Adjustment
Temperature Coefficient:
Rotation:
295°
Resistive Material:
Conductive Plastic
Termination Style:
PC Pins
Actuator Type:
Flatted
Actuator Length:
0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter:
0.125" (3.18mm)