3M P25LE-050S-DA
Part No.:
P25LE-050S-DA
Manufacturer:
3M
Category:
Free Hanging, Panel Mount
Package:
Datasheet:
P25LE-050S-DA.pdf
Description:
CONN SOCKET 50POS IDC 30AWG GOLD
Shipping
P25LE-050S-DA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M
Series:
P25LE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Socket
Contact Type:
Outer Shroud Contact
Number of Positions:
50
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type:
Latch Lock/Eject Hooks
Cable Termination:
IDC
Wire Type:
Ribbon Cable
Wire Gauge:
30 AWG