TT Electronics/BI P230-3FA25BR1K
Part No.:
P230-3FA25BR1K
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
P230-3FA25BR1K.pdf
Description:
POT 1K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Shipping
P230-3FA25BR1K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Series:
P230
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
1k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
Rotation:
300°
Resistive Material:
Conductive Plastic
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Flatted
Actuator Length:
0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter:
0.250" (6.35mm)