Diotec Semiconductor P2000K-CT
Part No.:
P2000K-CT
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
P600, Axial
Datasheet:
P2000K-CT.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 800V 20A P600
Shipping
P2000K-CT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Series:
Package/Case:
P600, Axial
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 20 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
1.5 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 800 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
P600
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 150°C