P1dB Inc P1AD-35FM
Part No.:
P1AD-35FM
Manufacturer:
P1dB Inc
Category:
Coaxial Connector (RF) Adapters
Package:
Datasheet:
P1AD-35FM.pdf
Description:
3.5mm female to 3.5mm male Adapt
Shipping
P1AD-35FM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
P1dB Inc
Series:
3.5mm
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Adapter Type:
Plug to Jack
Conversion Type:
Same Series
Adapter Series:
3.5mm to 3.5mm
Center Gender:
Female to Male
Convert From (Adapter End):
3.5mm Jack, Female Socket
Convert To (Adapter End):
3.5mm Plug, Male Pin
Impedance:
50 Ohms
Style:
Straight
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:
Fastening Type:
Threaded, Threaded
Frequency - Max:
27 GHz