P1dB Inc P1AD-24FF
Part No.:
P1AD-24FF
Manufacturer:
P1dB Inc
Category:
Coaxial Connector (RF) Adapters
Package:
Datasheet:
P1AD-24FF.pdf
Description:
2.4MM TO 2.4MM ADAPTER
Shipping
P1AD-24FF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
P1dB Inc
Series:
2.4mm
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Adapter Type:
Jack to Jack
Conversion Type:
Same Series
Adapter Series:
2.4mm to 2.4mm
Center Gender:
Female to Female
Convert From (Adapter End):
2.4mm (APC-2.4, OS-50) Jack, Female Socket
Convert To (Adapter End):
Impedance:
50 Ohms
Style:
Straight
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:
Fastening Type:
Threaded, Threaded
Frequency - Max:
50 GHz