Vishay Sfernice P16NP103MAB15
Part No.:
P16NP103MAB15
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
P16NP103MAB15.pdf
Description:
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Shipping
P16NP103MAB15 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
P16
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
10k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
1W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Sealed
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Rotation:
300°
Resistive Material:
Cermet
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Knob
Actuator Length:
0.346" (8.80mm)
Actuator Diameter:
0.630" (16.00mm)