TT Electronics/BI P165K200QNC20MN103
Part No.:
P165K200QNC20MN103
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
P165K200QNC20MN103.pdf
Description:
POT 10K OHM 1/10W PLASTIC LOG
Shipping
P165K200QNC20MN103 Specifications
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Series:
P165
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Resistance (Ohms):
10k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Logarithmic
Number of Gangs:
2
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
Rotation:
300°
Resistive Material:
Conductive Plastic
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Knurled and Slotted
Actuator Length:
0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)