TT Electronics/BI P160KN2-0ECB50K
Part No.:
P160KN2-0ECB50K
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
P160KN2-0ECB50K.pdf
Description:
POT 50K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR
Shipping
P160KN2-0ECB50K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Series:
P160
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Resistance (Ohms):
50k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
Side Adjustment
Temperature Coefficient:
Rotation:
300°
Resistive Material:
Conductive Plastic
Termination Style:
PC Pins
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)