TT Electronics/BI P140KV1-F25BR10K
Part No.:
P140KV1-F25BR10K
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
P140KV1-F25BR10K.pdf
Description:
POT 10K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR
Shipping
P140KV1-F25BR10K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Series:
P140
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
10k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.05W, 1/20W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
2
Adjustment Type:
Side Adjustment
Temperature Coefficient:
Rotation:
300°
Resistive Material:
Conductive Plastic
Termination Style:
PC Pins, Board Locks
Actuator Type:
Flatted
Actuator Length:
0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)