Pelonis Technologies P1232H12BALB2A-28
Part No.:
P1232H12BALB2A-28
Manufacturer:
Pelonis Technologies
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
P1232H12BALB2A-28.pdf
Description:
FAN BLOWER 120X32MM 12VDC WIRE
Shipping
P1232H12BALB2A-28 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pelonis Technologies
Series:
TITAN
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
12VDC
Size / Dimension:
Rectangular/Round - 120mm L x 120mm H
Width:
32.00mm
Air Flow:
33.0 CFM (0.93m³/min)
Static Pressure:
1.200 in H2O (298.9 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Blower
Features:
Auto Restart, Locked Rotor Protection, Polarity Protection, Speed Sensor (Tach)
Noise:
54.8dB(A)
Power (Watts):
11.28 W
RPM:
4000 RPM
Termination:
3 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)