Diotec Semiconductor P1200B-CT
Part No.:
P1200B-CT
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
P600, Axial
Datasheet:
P1200B-CT.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 100V 12A P600
Shipping
P1200B-CT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Series:
Package/Case:
P600, Axial
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
950 mV @ 12 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
P600
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 150°C