IXYS P0848YC06C
Part No.:
P0848YC06C
Datasheet:
P0848YC06C.pdf
Description:
SCR 600V 1713A W58
Shipping
P0848YC06C Specifications
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.47 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
848 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1713 A
Current - Hold (Ih) (Max):
1 A
Current - Off State (Max):
50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
9625A @ 50Hz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C