Vicor Corporation P048F048T12AL-CB
Part No.:
P048F048T12AL-CB
Manufacturer:
Vicor Corporation
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
P048F048T12AL-CB.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR P048F048T12AL
Shipping
P048F048T12AL-CB Specifications
Manufacturer:
Vicor Corporation
Series:
VI Chip® PRM®
Product Status:
Obsolete
Main Purpose:
DC/DC, Step Up or Down
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
120 W
Current - Output:
48V
Voltage - Input:
2.5A
Regulator Topology:
36V ~ 75V
Frequency - Switching:
Buck-Boost
Contents:
1.45MHz