Tripp Lite P046-010-LL-30A
Part No.:
P046-010-LL-30A
Manufacturer:
Tripp Lite
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Package:
Datasheet:
P046-010-LL-30A.pdf
Description:
HEAVY-DUTY POWER EXTENSION CORD
Shipping
P046-010-LL-30A Specifications
Manufacturer:
Tripp Lite
Product Status:
Active
Style:
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:
NEMA L5-30P
2nd Connector:
NEMA L5-30R
Number of Conductors:
3
Cord Type:
SJT
Wire Gauge:
10 AWG
Shielding:
Unshielded
Length:
10.00' (3.05m)
Approval Agency Marking:
cUL, UL
Approved Countries:
Canada, United States
Color:
Black
Voltage Rating:
125VAC
Current Rating (Amps):
30A
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C