Tripp Lite P040-012-P30
Part No.:
P040-012-P30
Manufacturer:
Tripp Lite
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Package:
Datasheet:
P040-012-P30.pdf
Description:
CORD 12AWG NEMA L6-30P - C19 12'
Shipping
P040-012-P30 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tripp Lite
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Style:
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:
NEMA L6-30P
2nd Connector:
IEC 320-C19
Number of Conductors:
3
Cord Type:
SJT
Wire Gauge:
12 AWG
Shielding:
Unshielded
Length:
12.00' (3.66m)
Approval Agency Marking:
cUL, UL
Approved Countries:
Canada, United States
Color:
Black
Voltage Rating:
100 ~ 250VAC
Current Rating (Amps):
20A
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C