Vicor Corporation P036F048T12AL-CB
Part No.:
P036F048T12AL-CB
Manufacturer:
Vicor Corporation
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
P036F048T12AL-CB.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR P036F048T12AL
Shipping
P036F048T12AL-CB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vicor Corporation
Series:
VI Chip® PRM®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Main Purpose:
DC/DC, Step Up or Down
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
120 W
Current - Output:
48V
Voltage - Input:
2.5A
Regulator Topology:
18V ~ 60V
Frequency - Switching:
Buck-Boost
Contents:
1.35MHz