Tripp Lite P024-015-13A
Part No.:
P024-015-13A
Manufacturer:
Tripp Lite
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Package:
Datasheet:
P024-015-13A.pdf
Description:
CORD 16AWG NEMA5-15P - 5-15R 15'
Shipping
P024-015-13A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tripp Lite
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Style:
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:
NEMA 5-15P
2nd Connector:
NEMA 5-15R
Number of Conductors:
3
Cord Type:
SJT
Wire Gauge:
16 AWG
Shielding:
Unshielded
Length:
15.00' (4.57m)
Approval Agency Marking:
cUL, UL
Approved Countries:
Canada, United States
Color:
Black
Voltage Rating:
125VAC
Current Rating (Amps):
13A
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C