Tripp Lite P024-003-13A15D
Part No.:
P024-003-13A15D
Manufacturer:
Tripp Lite
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Package:
Datasheet:
P024-003-13A15D.pdf
Description:
POWER EXTENSION CORD, RIGHT-ANGL
Shipping
P024-003-13A15D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tripp Lite
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Style:
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:
NEMA 5-15P, Right Angle
2nd Connector:
NEMA 5-15R
Number of Conductors:
3
Cord Type:
SJT
Wire Gauge:
16 AWG
Shielding:
Unshielded
Length:
3.00' (914.4mm)
Approval Agency Marking:
cUL, UL
Approved Countries:
Canada, United States
Color:
Black
Voltage Rating:
125VAC
Current Rating (Amps):
13A
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C