NKK Switches P01-12B-1B
Part No.:
P01-12B-1B
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
P01-12B-1B.pdf
Description:
INCAND PANEL INDICATOR WHITE 12V
Shipping
P01-12B-1B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Incandescent
Lamp Color:
White
Lens Color:
White
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
Vf (Typ), If (Max)
Voltage:
12V
Current:
50mA
Panel Cutout Shape:
Rectangle
Panel Cutout Dimensions:
0.66" x 0.74" (16.70mm x 18.70mm)
Lens Size:
16.20mm x 16.00mm