Tripp Lite P006-18N-2
Part No.:
P006-18N-2
Datasheet:
P006-18N-2.pdf
Description:
CORD 18AWG 5-15P - 320-C13 1.50'
Shipping
P006-18N-2 Specifications
1st Connector:
NEMA 5-15P
2nd Connector:
IEC 320-C13 (2)
Wire Gauge:
18 AWG
Length:
1.50' (457.2mm)
Approval Agency Marking:
cUL, UL
Voltage Rating:
125VAC
Current Rating (Amps):
10A
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C