Tripp Lite P006-010-HG13CL
Part No.:
P006-010-HG13CL
Datasheet:
P006-010-HG13CL.pdf
Description:
CRD 16AWG NEMA5-15P - 320C13 10'
Shipping
P006-010-HG13CL Specifications
1st Connector:
NEMA 5-15P
Wire Gauge:
16 AWG
Length:
10.00' (3.05m)
Approval Agency Marking:
cUL, UL
Voltage Rating:
125VAC
Current Rating (Amps):
13A
Operating Temperature:
-20°C ~ 105°C