Tripp Lite P006-003-HG10
Part No.:
P006-003-HG10
Manufacturer:
Tripp Lite
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Package:
Datasheet:
P006-003-HG10.pdf
Description:
CORD 18AWG NEMA5-15P - IEC320 3'
Shipping
P006-003-HG10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tripp Lite
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Style:
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:
NEMA 5-15P
2nd Connector:
IEC 320-C13
Number of Conductors:
3
Cord Type:
SJT
Wire Gauge:
18 AWG
Shielding:
Unshielded
Length:
3.00' (914.4mm)
Approval Agency Marking:
cUL, UL
Approved Countries:
Canada, United States
Color:
Black
Voltage Rating:
125VAC
Current Rating (Amps):
10A
Operating Temperature:
-20°C ~ 105°C