Tripp Lite P006-002-13A
Part No.:
P006-002-13A
Datasheet:
P006-002-13A.pdf
Description:
CORD 16AWG NEMA5-15P - IEC320 2'
Shipping
P006-002-13A Specifications
1st Connector:
NEMA 5-15P
Wire Gauge:
16 AWG
Length:
2.00' (609.6mm)
Approval Agency Marking:
CSA, UL
Voltage Rating:
125VAC
Current Rating (Amps):
13A
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C