Tripp Lite P004-004-13A
Part No.:
P004-004-13A
Manufacturer:
Tripp Lite
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Package:
Datasheet:
P004-004-13A.pdf
Description:
CORD 16AWG IEC320C14 - 320C13 4'
Shipping
P004-004-13A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tripp Lite
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Style:
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:
IEC 320-C14
2nd Connector:
IEC 320-C13
Number of Conductors:
3
Cord Type:
SJT
Wire Gauge:
16 AWG
Shielding:
Unshielded
Length:
4.00' (1.22m)
Approval Agency Marking:
CSA, cUL, UL
Approved Countries:
Canada, United States
Color:
Black
Voltage Rating:
100 ~ 250VAC
Current Rating (Amps):
13A
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C