Ole Wolff Electronics Inc OWR-0860T-16
Part No.:
OWR-0860T-16
Manufacturer:
Ole Wolff Electronics Inc
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
OWR-0860T-16.pdf
Description:
SPEAKR 16OHM 5MW TOP PORT 63.6DB
Shipping
OWR-0860T-16 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ole Wolff Electronics Inc
Active
Technology:
Magnetic
Type:
Earphone Driver
Frequency Range:
20 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant:
3.17kHz
Impedance:
16 Ohms
Efficiency - dBA:
63.60
Efficiency - Testing:
1mW/10mm
Efficiency - Type:
Sensitivity
Power - Rated:
5 mW
Power - Max:
10 mW
Port Location:
Top
Shape:
Round
Material - Cone:
Plastic
Material - Magnet:
Nd-Fe-B
Ingress Protection:
IP64 - Dust Tight, Water Resistant
Ratings:
Termination:
Solder Pads
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)