MEAN WELL USA Inc. OWA-120E-48
Part No.:
OWA-120E-48
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
OWA-120E-48.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 120W
Shipping
OWA-120E-48 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
OWA-120E (120W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
Europe
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord
Voltage - Input:
180 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
48V
Current - Output (Max):
2.5A
Power (Watts):
120 W
No Load Power Consumption:
150mW (Max)
Polarization:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
Output Connector:
Power DIN, 4 Pin
Cord Length:
11.8" (300.00mm)
Input Connector:
CEE 7/7
Features:
Size / Dimension:
7.52" L x 2.48" W x 1.48" H (191.0mm x 63.0mm x 37.5mm)