Selec Controls USA Inc. OPS3X5-350-24-A-1-CU
Part No.:
OPS3X5-350-24-A-1-CU
Manufacturer:
Selec Controls USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
OPS3X5-350-24-A-1-CU.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 200W
Shipping
OPS3X5-350-24-A-1-CU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Selec Controls USA Inc.
Series:
OPS3X5-350 (350W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
14.58 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
200W (350W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 2.00" W x 1.16" H (127.0mm x 50.8mm x 29.4mm)