Selec Controls USA Inc. OPS2X3-40-24-A-1-CU
Part No.:
OPS2X3-40-24-A-1-CU
Manufacturer:
Selec Controls USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
OPS2X3-40-24-A-1-CU.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 40W
Shipping
OPS2X3-40-24-A-1-CU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Selec Controls USA Inc.
Series:
OPS2X3-40 (40W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
1.67 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
40W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.00" L x 2.00" W x 1.16" H (76.2mm x 50.8mm x 29.5mm)