Pepperl+Fuchs, Inc. OMT300-R201-2EP-IO-V1
Part No.:
OMT300-R201-2EP-IO-V1
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Category:
Distance Measuring
Package:
Datasheet:
OMT300-R201-2EP-IO-V1.pdf
Description:
SENSOR OPT 6-15CM DIGITAL NPN
Shipping
OMT300-R201-2EP-IO-V1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensing Distance:
3.94" ~ 11.81" (10 ~ 30cm)
Output Type:
Digital, NPN, PNP, Push-Pull
Voltage - Supply:
10V ~ 30V
Operating Temperature:
25 mA
Current - Supply:
Voltage - Output Difference (Typ) @ Distance:
Voltage - Output (Typ) @ Distance:
10°C ~ 60°C