Matrix Orbital OK202-25-OB-V-E
Part No.:
OK202-25-OB-V-E
Manufacturer:
Matrix Orbital
Category:
LCD, OLED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
OK202-25-OB-V-E.pdf
Description:
OLED MODULE 40DIG 20 X 2
Shipping
OK202-25-OB-V-E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Matrix Orbital
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Number of Characters:
40.0
Display Format:
20 x 2
Character Format:
Display Type:
OLED
Display Mode:
Character Size:
5.55mm H x 3.20mm W
Outline L x W x H:
116.00mm x 37.00mm x 25.00mm
Viewing Area:
85.00mm L x 18.60mm W
Backlight:
Voltage - Supply:
9V ~ 15V
Dot Size:
0.60mm W x 0.65mm H
Interface:
I2C, RS-232, TTL
Controller Type:
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C