Lumex Opto/Components Inc. OED-LD65001E
Part No.:
OED-LD65001E
Manufacturer:
Lumex Opto/Components Inc.
Category:
Laser Diodes, Modules
Package:
Radial, Can, 3 Lead (5.6mm, TO-18)
Datasheet:
OED-LD65001E.pdf
Description:
LASER DIODE 650NM 5MW TO18
Shipping
OED-LD65001E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Lumex Opto/Components Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Product Status:
Obsolete
Wavelength:
650nm
Voltage - Input:
2.1V
Current Rating (Amps):
50mA
Power (Watts):
5mW